Spalio 10 d. Anykščių regioninio parko lankytojų centre šurmuliavo moksleiviai. Vaikai rinkosi į 5 mėnesius truksiančią programą „Apsidairyk aplink ir atrask“. Programą parengė regioninio parko specialistai, dalyvaujantys projekte „Pasirenkamojo vaikų švietimo finansavimo modelio sukūrimas ir išbandymas savivaldybėse“.

Programos „Apsidairyk aplink ir atrask“ veiklos dienoraštis

Vasario 27 dieną įvyko paskutinis moksleivių dalyvaujančių 5 mėnesių programoje „Apsidairyk aplink ir atrask” susitikimas. Aptarėmė visus mūsų susitikimus, išvykas, peržiūrėjome nuotraukas ir vienbalsiai nusprendėme, kad šios „Gamtos pamokos – buvo erdvė augti ir tobulėti”!

Vasario 20 dieną moksleiviai važiavo į Anykščių šilelį iškelti savo pagamintų inkilų mažiesiems miško paukščiams. Nors pavasariu dar nekvepėjo, tačiau diena pasitaikė puiki ir saulėta! Pasikartojome pagrindines inkilų kėlimo taisykles, ėmėme kopėčias ir kibome į darbą. Inkilus kėlėme mažiausiai 50 metrų atstumu vieną nuo kito, 3-4 metrų aukštyje ir atviresnėje vietoje, o inkilo landą nukreipėme į Pietus ar Pietryčius. Štai tokie „inkilų kabinimo ypatumai”….dabar beliko laukti kada ir kokie paukšteliai įsikurs naujuose namuose!

Vasario 12 dieną prie regioninio parko lankytojų centro, kiemelyje, šurmuliavo pavasario šaukliai. Čia visi šventėme Užgavėnes… į kovą stojo Lašininis ir Kanapinis, ridenome rąstus ir virvę traukėme, o supratę, kad jėgų dar trūksta, vieningai nutarėme: „Kokios gi Užgavėnės, be tradicinio   vaišinimosi Saulę simbolizuojančiais blynais“!   O kai sudeginom medinę Morę –  reiškia sunaikinom viską kas seno ir pasiruošėm atgimimui. Vaikai sakė nekantriai lauks kitų metų ir „Užgavėniškų  šėlionių“, juk taip smagu lauke pabūti ir pasiausti….

Vasario 6 dieną keliavome į mišką, kur susipažinome su „Miško žvėrių ir paukščių globos žiemą”  ypatumais! O kas gi geriau mums apie tai galėtų papasakoti, jei ne miškininkai?! Taigi, čia ir sutikome Kavarsko girininkos girininką Valdą Juodviršį. Išklausėme įdomų pasakojimą, pasimokėme kaip gi teisingai sudėti atvežtus pašarus, sužinojome kokias vietas maitinimuisi pasirenka žvėrys ir kada žiemą reikia papildomai šerti miško žvėris ir paukščius…., buvo įdomu, juk ne taip jau dažnai vaikai žiemą išeina pasivaikščioti po mišką!

Sausio 30 dieną Anykščių regioninio parko lankytojų centre vyko moksleivių susitikimas su žymiu gamtininku. Šiandieną mūsų svečias – Sigutis Obelevičius – Anykščių raj. meras, gamtininkas, botanikas, knygų ir mokslinių straipsnių autorius. Apie visą tai mes ir kalbėjomės…. meras daug pasakojo apie meilę gamtai, o ypač augalų pasauliui, apie vykdytus mokslinius tyrimus įvairiose Lietuvos vietovėse, apie savo įkurtą ir puoselėjamą Traupio botanikos daržą, apie gimstančias knygas ir artimiausias dar neįgyvendintas svajones. Smagu, kad tokie žinomi ir taip užsiėmę žmonės, randa laiko pabendrauti ir su jaunimu!

Sausio 23 dieną keliavome į Kavarsko girininkiją. Čia mus pasitiko girininkas Valdas Juodviršis ir apsidairę aplinkui, susėdome pasikalbėti. Mūsų susitikimo tikslas – pasikalbėti apie miškininko profesiją, susipažinti su miškininkų kasdieniniais darbais ir rūpesčiais. Moksleiviai sužinojo daug įdomių dalykų, už atsakytus klausimus gavome  prizų ir buvome pakviesti dar kartą atvykti ir
pasivaikščioti „žiemojančiame” miške!

Sausio 16 dieną moksleiviai rinkosi mokytis gaminti inkilų. Išsiaiškinę, kaip teisingai pagaminti gerą inkilą, kuriame paukščiai išperės sveiką ir gausią jauniklių vadą, turėjome skubėti griebtis darbo! Skaičiavome, rinkomės lentas, matavome, pjovėme, kalėme, gręžėme… ir inkilai jau pagaminti! Dabar svarbu iškelti juos anksti pavasarį, kol dar nespės sugrįžti į šiltuosius kraštus išskridę mūsų sparnuočiai. Todėl, mūsų visų lauks dar vienas atsakingas darbas – surasti tinkamas vietas ir iškelti inkilėlius.

Sausio 9 diena„Miško žvėrys ir žvėrių pėdsakai” – tokia šįkart buvo mūsų išvykos tema. Pamatyti žvėrių miške, kurie dieną praleidžia įvairiose slėptuvėse ar sunkiai prieinamose vietose aišku mums nepavyko, tačiau juos pažinti turėjome galimybę ir iš kitokių jų veiklos žymių. Pagrindinis mūsų užsiėmimo tikslas buvo išmokti pažinti miško žvėrių pėdsakus, palyginti rastus ekskrementus: danieliaus, kiškio, šerno, stirnos. Radome ir žvėrių poilsio vietą – guolių „krūvelę” bei maitinimosi požymius.Tai vaikams buvo nauja dar neišmokta pamoka, tačiau į mišką mes dar tikrai važiuosime!

Gruodžio 19 dieną mokiniai ilgokai užsibuvo parko direkcijoje, nes šįkart mokėmės ne tik pažinti, teisingai rinkti ir džiovinti vaistažoles, bet svarbiausia – išsivirti skanios ir kvepiančios žolelių arbatos! O kadangi, tai buvo ir paskutinis susitikimas šiais metais, mūsų dar laukė nelengva „kūrybinė užduotis” – iš rudenį surinktos gamtinės medžiagos turėjome padaryti Kalėdinę eglutę! Užtrukome ilgai, tačiau mokinių pagaminta eglutė iš nendrių ir papuošta konkorėžiais, ne tik papuošė parko direkcijos patalpas ir yra originali, bet ir pasako, kad „parsinešti Kalėdas į namus galima ir nenukertant gyvos, žalios eglutės”, o panaudojus surinktą gamtinę medžiagą galima pasipuošti itin kūrybingai ir nepakartojamai!

Gruodžio 12 d. pabuvome turistai ir sužinojome „Draugiško aplinkai turizmo“ ypatumus: išmokome rišti tvirtą mazgą, pasimatavome didelę turistinę kuprinę, mokėmės pasirinkti tinkamą aprangą žygiui. O kad keliaujant neprisikrautume nereikalingų daiktų – turėjome išklausyti daug praktinių patarimų. Bet kelionėse dažnai būna įvairių netikėtumų, taip atsitiko ir mums, pasirodo – Godos gimtadienis! Taigi jaunieji „turistai“ turėjo parodyti savo išradingumą – staiga sugalvojome, kad, pavyzdžiui, kalnuose didžiausias skanėstas  – ledai iš sniego su kondensuotu pienu! Pabandėme ir mes….

Gruodžio 5 d. programos „Apsidairyk aplink ir atrask“  dalyviai vėl tęsė savo veiklą ir  pasirinko temą „Atliekos“. Išvykoje mokiniai sužinojo, ką dirba Anykščių komunalinio ūkio darbuotojai, o jų vadovas Kazys Šapoka mums vaizdžiai pasakojo apie „šiukšlių bei atliekų kelią“, jų tvarkymą, rūšiavimą. Susipažinome ir su Anykščių raj. savivaldybės žaliuoju patruliu Rolandu Lančicku. Jis tikrai daug galėjo mums paaiškinti, pamokyti ir žinoma pradžiuginti, jog anykštėnai vieni iš pirmųjų įsigijo ir naudoja atliekų rūšiavimo „mašiną“. Nors… be žmonių rankų darbo ji net neveiktų… O juk per mėnesį anykštėnai išmeta 5-5,5 tonų atliekų. Dalis jų yra rūšiuojamos. Jei atliekos patektų į bendrą konteinerį, tai nukeliautų tiesiai į sąvartyną – be vilties gyventi antrą gyvenimą. Dar apsilankėme didelių ir pavojingų atliekų aikštelėje, žiūrėjome filmukus, net patys pabandėme rūšiuoti,  ir nutarėm: RŪŠIUOSIM!

Lapkričio 28 d. susipažinome, kas tai yra svetimžemės augalų ir gyvūnų rūšys ir dėl kokių priežasčių jos kartais tampa invazinėmis taip sukeldamos didelių ekologinių ir ekonominių nuostolių. Nors jau beveik žiema, išėjome pasivaikščioti Šventosios pakrantėmis, kur be vargo radome bene pavojingiausią žmogaus sveikatai invazinę rūšį Sosnovskio barštį ir dar žydinčią vėlyvąją rykštenę.

Lapkričio 21 d. Šį kartą programos dalyviai aplankė unikalią Variaus atodangą, o pažintį su geologinėmis įdomybėmis tęsė direkcijos konferencijų salėje. Moksleiviai žiūrėjo filmą apie Žemės ir gyvybės istoriją, išklausė paskaitą apie geologinius pėdsakus Anykščių regioniniame parke, tyrinėjo įvairias uolienas, stengėsi pažinti suakmenėjusias praeities gyvūnų ir augalų liekanas – fosilijas.

Lapkričio 14 d. vykome į Mikierių girininkiją kur apžiūrėjome įrengtame laukinių gyvūnų aptvare gyvenančius danielius, muflonus, dėmėtuosius elnius, o kadangi nusivežėme ir pašaro žvėrims, tai turėjome aplankyti ir šerną Henriką. Atidžiai susipažinome su neseniai įrengta inkilų paroda paukščiams, keliavome naujuoju pažintiniu taku, kur galėjome išmokti kaip gi mums visiems programos „Apsidairyk aplink ir atrask” dalyviams reikės žiemą padėti miško žvėrims ir paukščiams. O pasimokyti ten tikrai buvo ko!

Lapkričio 7 d. Šį kartą programoje „Apsidairyk aplink ir atrask” dalyvaujantys moksleiviai atradimų ieškojo Girelės miške prie Liudiškių piliakalnio. Rinkome gamtinę medžiagą ir aptarėme, kur galėsime ją panaudoti, klausėmės pasakojimų ir legendų apie piliakalnį, mokėmės išmatuoti eglių aukštį, piliakalnio papėdėje esančiame upelyje atradome mažą papartį – paprastąją šertvę, kurią seniau vaikai kramtydavo vietoj saldainio, aišku, paragavome ir mes….

Spalio 31 d. Paskutinę spalio mėnesio dieną su programos „Apsidairyk aplink ir atrask” moksleiviais apsilankėme pelkėje – Pakalnių telmologiniame draustinyje. Čia susipažinome su būdingiausiais aukštapelkių augalais bei jų pristaikymais augti nepalankiomis sąlygomis, išsiaiškinome kaip ir kodėl atsiranda pelkės, ragavome spanguolių ir surinkome nedrausmingų žvejų paliktas šiukšles…

Kur slepiasi spanguolės?
Vietinio Pakalnių telmologinio draustinio gamtotvarkos specialisto bebro namas.

Spalio 24 d. Šį kartą susitikę moksleiviai išlydėjo rudenį, džiaugėsi dar vis krintančiais, bet jau paskutiniais medžių lapais. Keliaudami Šventosios bei Anykštos pakrantėmis atsisveikinome su paukščiais, stebėjome juos per žiūronus, bandėme atpažinti ir per teleskopą, ir klausydamiesi jų balsų.

Spalio 17 d. Tęsiasi darbo su moksleiviais programos „Apsidairyk aplink ir atrask” veikla. Šį kartą mes keliavome į Natura 2000 teritoriją „Dirvonų ežerėliai ir pelkės”, kur susitikome su žymiu gamtininku, entomologu Giedriumi Švitra, kartu mokėmes pažinti pelkės gamtinę įvairovę: augaliją, vandens bestuburius, čia susipažinome su regionio parko direkcijos vykdomo Plačiosios dusios monitoringo ypatumais.

Mums pasisekė: vienoje gaudyklėje aptikome tai, ko ieškojome, – plačiają dusią!
Giedrius Švitra pasakoja, kiek rūšių dusių randama Lietuvos vandens telkiniuose.

Spalio 10 d. Anykščių regioninio parko lankytojų centre šurmuliavo moksleiviai. Vaikai rinkosi į 5 mėnesius truksiančią programą „Apsidairyk aplink ir atrask“. Programą parengė regioninio parko specialistai, dalyvaujantys projekte „Pasirenkamojo vaikų švietimo finansavimo modelio sukūrimas ir išbandymas savivaldybėse“.

Nepraleiskite progos nuo spalio iki kovo mėn. pabūti gamtoje: pakeliauti, susipažinti su Anykščių regioninio parko saugomomis gamtos ir kultūros vertybėmis, palydėti išskrendančių paukščių, pabraidyti po pelkes, susipažinti su gamtininko, miškininko profesija, pabendrauti su žinomais mokslininkais, virti vaistažolių arbatas, pažinti žvėrių pėdsakus, pagaminti ir iškelti inkilus sparnuočiams,  ir dar daug kitokių įdomių veiklų!

LT