Kampų matavimai Struvės geodeziniame lanke

Kampų matavimai yra pagrindiniai trianguliacijos grandinėje. Tik išmatavus visus tris trikampio kampus ir nustačius vienos iš kraštinių ilgį, pagal sinusų teoremą galima išskaičiuoti kitų kraštinių ilgius bei tęsti grandinės matavimus.

Matomumui tarp gretimų grandinės punktų buvo pastatyti aukšti (iki 50 m) mediniai trianguliacijos bokštai. Šiuose bokštuose buvo uždegami žiburiai, ir nakties metu, kai geresnis matomumas, specialiais geodeziniais prietaisais buvo matuojami kampai. F. G. V. Struvė daugiausia naudojo Reinbacho vokiškąjį universalųjį instrumentą (verniero tipo teodolitą). Kai kurie prietaisai buvo kuriami specialiai Struvės geodezinio lanko ekspedicijoms. Jų matavimo paklaida – 4“-10“ (sekundės). Struvės geodeziniame lanke kiekvienas kampas išmatuotas po 20-50 kartų, pasiekiant aukštą iki 3“ paklaidos tikslumą.

Pamatuokite Lietuvą

Priešais save matote Lietuvos maketą. Jo mastelis 1:10 000, tai yra 10 cm atitinka 1 km tikrojo ilgio. Žinodami savo pėdos ar žingsnio ilgį, pamatuokite atstumus tarp miestų. Taip pat galite pamatuoti kryptis Šiaurės atžvilgiu ar posūkio kampus tarp atskirų Lietuvos vietų. Lietuvos kontūrą žyminčių kuoliukų aukščiai rodo Lietuvos reljefo aukštį.

Pamatuokite kampus

Naudodami supaprastintą prietaisą išmatuokite horizontalų kampą tarp trikampių viršūnių. Matavimo eiga:

1. Nukreipkite prietaiso žiūroną į dešiniąją nuo jūsų trikampio viršūnę, kurioje jūsų pagalbininkas ant žymos statmenai žemės paviršiui turėtų laikyti gairę. Vizuokite taip, kad gairės centras būtų žiūrono centre, naudokite virš žiūrono esantį taikiklį.

2. Nuskaitykite krypties į matuojamą dešinįjį tašką kampinę vertę pagal lygiagrečiai žiūrono pozicijai esančią rodyklę. Šio prietaiso apskritąjį limbą sudaro du pusrutuliai po 180 laipsnius. 0-linės padalos atitinka Šiaurės arba Pietų kryptis. Skaičių padalos žymi laipsnių dešimtis, smulkios padalos žymi laipsnius. Gautą į dešinę vizuotos trikampio viršūnės krypties reikšmę užsirašykite (pavyzdyje – 33 laipsniai).

3. Dabar tegul pagalbininkas pastato gairę ant kairiosios jūsų atžvilgiu trikampio viršūnės, vizuokite į ją ir nuskaitykite limbo reikšmę (pavyzdyje – 159 laipsniai).

4. Norėdami nustatyti posūkio kampą iš į dešinę vizuotos krypties atimkite į kairę vizuotos krypties reikšmę. Jei dešinioji kryptis yra mažesnė už kairiąją, pridėkite 180 laipsnių.

5. Kaip parodyta pavyzdyje, skaičiuojate (33 + 180) – 159 = 54. Išmatuotas posūkio kampas – 54 laipsniai.

Informacija parengta įgyvendinant projektą Nr. LLI-477 „Tarptautinio turistinio maršruto „Struvės geodezinis lankas“ sukūrimas“. Projektą finansuoja 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos  programa.

LT