Ar žinojote, kad smėlis – tai uoliena, tik sudaryta iš labai smulkių, vos 0,063–2 milimetrų skersmens nuotrupinių dalelių? Smėlis gali būti sudarytas iš įvairių mineralų, o kartais – net iš vieno mineralo. Anykščiuose randame ypač įdomų smėlį – kvarcinį smėlį, kuris yra labai grynas ir turi ypatingų savybių. Tačiau įdomiausia klausimas yra, kaip ir kada jis susidarė ir kodėl šio unikaliojo smėlio galima rasti būtent Anykščių apylinkėse? Kiek daug jo yra šiame regione, kuo jis skiriasi nuo smėlio Baltijos pajūryje ir kokią svarbą turi mūsų kasdieniam gyvenimui?
Šią temą galėsime išsamiai išnagrinėti per vieną iš dviejų edukacinių programų, kurios atskleis smėlio paslaptis ir istoriją.
- Pirmoji edukacija – Anykščių regioninio parko lankytojų centre
Apsilankysime parko lankytojų centro ekspozicijoje, kur sužinosime apie smėlį ir kitas Anykščių regioninio parko gamtos bei kultūros vertybes. Kartu su gidu pasinerkite į smėlio pasaulį ir atraskite, kaip įvairūs smėlio rūšys susidaro ir kokią įtaką jos turi mūsų kraštui. Vėliau keliausime į konferencijų salę, kur atliksime interaktyvias užduotis: piešime smėliu, sversime ir sijosime smėlį, bandysime kurti smėlio laikrodį ir, žinoma, pažvelgsime į smėlį pro mikroskopą. Pamatysime smėlio struktūrą ir įvairias jo daleles, išsiaiškinsime, kas sudaro jo unikalumą. Taip pat žiūrėsime filmą apie Anykščių kvarcinio smėlio istoriją ir sužinosime, kaip šis smėlis naudojamas įvairiose pramonės šakose. Jei norėsite, edukacija gali vykti ir lauko sąlygomis – lankytojų centro kiemelyje, kur galėsime smėlį patirti tiesiogiai. - Antroji edukacija – kelionė į Anykščių regioninio parko atodangas ir kvarcinio smėlio karjerą
Tai kelionė į Anykščių regioninio parko atodangas, kur galėsite savo akimis pamatyti, kaip išryškėja kvarcinio smėlio sluoksniai. Tai puiki proga pažvelgti į smėlio susidarymo procesą gamtoje ir sužinoti, kaip šis smėlis atskleidžia geologinę istoriją. Vėliau aplankysime kvarcinio smėlio karjerą AB „Anykščių kvarcas“, kuris garsėja savo aukštos kokybės smėliu. Sužinosime, ką veikia ši gamykla ir kur panaudojamas perdirbtas smėlis – nuo stiklo gamybos iki kitos pramonės šakos. Tai bus puiki proga sužinoti, kaip svarbus ir naudingas gali būti šis paprastas, tačiau svarbus gamtos produktas.
Abi edukacijos suteiks galimybę į smėlį pažvelgti iš skirtingų kampų – tiek per mokslą ir istoriją, tiek per kasdienius ir pramoninius pritaikymus. Tai puiki proga ne tik išmokti, bet ir patirti smėlio pasaulį tiesiogiai!
NAUDINGA INFORMACIJA
Edukacija vedama vaikams, moksleiviams.
Edukacijos programa teikiama, kai susidaro ne mažesnė kaip 10 asmenų grupė.
Trukmė – 2 – 4 val.
Kaina – 4,00 Eur. asmeniui.